{phocagallery view=category|categoryid=46|imageid=568}    Projekt edukacyjny „Śladami Wielkiej Wojny"– realizowała grupa 7 uczniów klas drugich z Gimnazjum Nr 1 w Bieczu pod opieką nauczycielki historii Jolanty Wantuch – Skorupy. Realizacja tego projektu to jedno z wielu działań w ramach konkursu: "Małopolska - moje miejsce na ziemi, moja mała ojczyzna", do którego przystąpiła nasza szkoła. 

 

Zadaniem uczniów było odnalezienie śladów I wojny światowej w najbliższej okolicy i sporządzenie dokumentacji fotograficzno-opisowej z tych poszukiwań. Każdy uczestnik projektu miał osobiście odwiedzić dowolny cmentarz wojenny, z zastrzeżeniem jednak, iż cmentarze te nie mogą się powtórzyć.

W dniu 2 maja 2014 r. uczniowie pod opieką nauczyciela historii wzięli udział w oficjalnych obchodach 99 rocznicy Bitwy pod Gorlicami na cmentarzu wojennym nr 91 na Górze Cmentarnej w Gorlicach. Po części oficjalnej - odczytaniu apelu poległych i złożeniu wieńców pod pomnikiem - krzyżem przez delegatów państw walczących w gorlickiej bitwie - uczniowie zwiedzili cmentarz oraz spotkali się z przedstawicielami grup rekonstrukcji historycznej. Następnie udali się do centrum Gorlic. W Pawilonie Historii Miasta Gorlice obejrzeli okolicznościową wystawę przygotowaną w związku z rocznicą bitwy oraz mieli sposobność obejrzenia prezentacji grupy rekonstrukcji historycznej „Obóz wojskowy z okresu I wojny światowej". Każdy miał okazję zobaczyć z bliska wyłożone w gablotach oryginalne medale, odznaczenia, broń, naszywki i inne pamiątki z czasów bitwy gorlickiej.


Głównym akcentem pokazu była musztra i symulowany atak c.k. żołnierzy zakończony salwą.


W godzinach popołudniowych uczniowie realizujący projekt odwiedzili gorlickie Muzeum Regionalne PTTK przy ulicy Wąskiej. Z okazji rocznicy bitwy gorlickiej, muzeum udostępniło nową odsłonę ekspozycji „Wystawa pamiątek wojennych. Bitwa gorlicka 1915" - wystawa obecna posiada liczne technologiczne innowacje, które niewątpliwie uatrakcyjniły prezentowany temat słynnej bitwy.

Mam nadzieję, że ten sposób realizacji projektu edukacyjnego, był interesujący i mógł podobać się moim uczniom.

mgr Jolanta Wantuch-Skorupa