4 września odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024. Po intencyjnej mszy świętej w kościele św. Anny społeczność szkolna oraz rodzice uczniów Bieckiej Jedynki udali się pod budynek Grodu Starościńskiego.

Tutaj, w obecności władz miasta oraz zaproszonych gości nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Wacławowi Potockiemu. Był to wybitny poeta polski epoki baroku, ale także zasłużony dla ojczyzny żołnierz i obrońca, a dla naszego miasta działacz polityczny i społeczny. W budynku, w którym obecnie mieści się nasza szkoła, pełnił urząd sędziego grodzkiego i podstarościego bieckiego. Prawdopodobnie mieszkał w tym samym budynku przez kilka lat. Z czasem Wacław Potocki awansował i pełnił funkcję podczaszego krakowskiego na dworze króla Jana Sobieskiego.
Krótki rys historyczny dotyczący życia i działalności Wacława Potockiego przedstawiła p. Jolanta Wantuch - Skorupa - nauczyciel historii. Do osoby Wacława Potockiego, jego zasług dla polskiej literatury, ale i działalności na rzecz Ziemi Bieckiej nawiązał również w swoim wystąpieniu burmistrz miasta pan Mirosław Wędrychowicz. Następnie burmistrz wraz z panem Zdzisławem Tohlem - artystą zarazem projektantem tablicy, dokonali jej odsłonięcia. Proboszcz parafii p. w. Bożego Ciala ksiądz Janusz Kurasz odprawił ceremonię poświęcenia tablicy.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się także: pan Grzegorz Nosal - przewodniczący Rady Miejskiej w Bieczu, pani Elżbieta Knapik - dyrektor Biblioteki Biecz oraz pan Krzysztof Przybyłowicz - pasjonat lokalnej historii, znawca i popularyzator dziejów Żydów w Bieczu, konsekwentny orędownik odnowienia tablicy dla uhonorowania Wacława Potockiego w Bieczu.
Po zakończonej uroczystości uczniowie z wychowawcami przeszli do klas. Najmłodsi wraz z rodzicami wzięli udział w krótkiej uroczystości na sali gimnastycznej. Wicedyrektor szkoły p.Iwona Czeluśniak - Lignar w sposób szczególny powitała pierwszoklasistów, którym na dobry początek uczniowie klas trzecich wręczyli drobne upominki. Następnie pod opieką wychowawców wszyscy udali się na swoją pierwszą lekcję.
Tak pięknie i uroczyście zainaugurowany rok szkolny musi być udany!!!
Powodzenia!
Tekst i zdjęcia: Jolanta Wantuch-Skorupa, Sabina Przybylska, Marek Kędzior