{phocagallery view=category|categoryid=47|imageid=585}    W Zespole Szkół Nr 1 w Bieczu po raz kolejny odbył się Festyn Europejski. Impreza odbyła się 27 maja 2014 z inicjatywy opiekuna Szkolnego Klubu Młodego Europejczyka i koordynatora programu Comenius, pani mgr Agnieszki Żegleń we współpracy z panią mgr Agnieszką Masłowską-Krygowską.

Tegoroczny festyn był nie tylko połączony z obchodami Dnia Europy oraz 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej ale przede wszystkim podsumowaniem Europejskich Rozgrywek Międzyklasowych dotyczących krajów partnerskich z którymi nasza szkoła współpracuje w ramach programu Comenius. Uczniowie klas IV –VI szkoły podstawowej oraz klas I –III gimnazjum rozpoczęli swoje zmagania jeszcze na początku maja. W pierwszym etapie klasy wylosowały państwo partnerskie i przygotowały informacyjne gazetki klasowe o danym kraju.

Szkoła Podstawowa:
Klasa IV A – Włochy
Klasa IV B – Hiszpania
Klasa V – Grecja
Klasa VIA – Łotwa
Klasa VI B – Turcja

Gimnazjum:
I A – Grecja
I B –Hiszpania
II A - Łotwa
II B – Turcja
III A –Włochy
III B - Polska

W trakcie festynu każda klasa przygotowała stoisko prezentujące swoje państwo. Nie zabrakło tu informacji geograficznych, historycznych o danym kraju, ciekawych kostiumów, ale przede wszystkim specjałów lokalnej kuchni, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem obecnych.
W kolejnym etapie rozgrywek uczniowie popisywali się swoją wiedzą w Quizie o Europie. Bezkonkurencyjni okazali się tutaj uczniowie z klasy V szkoły podstawowej, Piotr Wojtaszuk i Patrycja Bąk, pokonując nawet starszych kolegów z gimnazjum.
Komisja konkursowa po podsumowaniu punktów za wszystkie etapy Europejskich Rozgrywek Międzyklasowych wyłoniła najlepszych.
Zwycięzcami tegorocznego Festynu Europejskiego- Comenius Day 2014 zostały klasy, które prezentowały Grecję czyli klasa V szkoły podstawowej oraz I A gimnazjum. Następnie

w Szkoła Podstawowej:
II miejsce – klasa VI A
III miejsce – Klasa IV A

W Gimnazjum:
II miejsce – Klasa III B
III miejsce- Klasa I B

Laureaci otrzymali z rąk pana Dyrektora mgr Stanisława Kalisza, Euro Puchar oraz stosowne dyplomy jak również skromne upominki ufundowane przez Punkt Informacji Turystycznej w Bieczu.
Dodatkową atrakcją Festynu była prezentacja slajdów i filmów prezentująca wszystkie wizyty partnerskie Comenius roku szkolnego 2013/2014.
Na zakończenie imprezy wszyscy uczestnicy zrobili pamiątkową fotografię tworząc „żywy" napis Comenius.

Festyn okazał się dużym sukcesem organizacyjnym i frekwencyjnym. Zaangażowanie, inwencja twórcza oraz ogrom prac jakie włożyły klasy z wychowawcami w przygotowanie stoisk przewyższyły oczekiwania wszystkich. Z całą pewnością można stwierdzić, że była to najbardziej kolorowa i najsmaczniejsza impreza szkolna kończącego się roku szkolnego w Bieckiej Jedynce.

mgr Agnieszka Żegleń

{phocagallery view=category|categoryid=47|limitstart=0|limitcount=0}