W piątek, tuż przed długo oczekiwaną majówką, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona majowym świętom, w szczególności Świętu Narodowemu  Konstytucji 3 maja.

Na tę okoliczność trzecioklasiści na lekcjach przygotowali rekwizyty i dekoracje patriotyczne. Dzięki nim w sali gimnastycznej zrobiło się biało-czerwono, co wyraźnie wpłynęło na  patriotyczny nastrój uroczystości.

Pięknie wybrzmiał odśpiewany przez zebranych uczniów „Mazurek Dąbrowskiego”, który rozpoczął uroczystość. Następnie uczniowie klasy ósmej wprowadzili zebranych w historyczny kontekst uroczystości, informując kolejno o tym, skąd bierze początek Święto Pracy, Dzień Flagi i oczywiście tradycja świętowania dnia, w którym niegdyś  uchwalono Konstytucję 3 Maja. Młodsi uczniowie ubogacili akademię recytacjami okolicznościowych wierszy, a solistki i zespół wokalny „dośpiewał” resztę.

Z kolei nauczyciel historii poprowadziła krótką prezentację o sytuacji RP w XVIII wieku oraz genezie uchwalenia i następnie unieważnienia Konstytucji Majowej. Na koniec zebrani uczniowie i opiekunowie  odśpiewali: ”Mazurek 3 Maja”. Tradycyjne: „Witaj majowa jutrzenko” niosło się po sali gimnastycznej z wielką mocą i radością, wszak wszyscy zebrani czuli już nadchodzące wolne od szkoły, majowe dni. Chyba stąd ta radość… 

 


Tekst:  J. Wantuch – Skorupa                Foto: M. Kędzior, J.W-Skorupa