Kolejny raz nasza szkoła przystąpiła do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz informowanie o tym uczniów, a wraz z nimi społeczności lokalnej.

W tegorocznej edycji nasi uczniowie odwiedzili lokalne pierwszo wojenne cmentarze i miejsce pamięci narodowej – obelisk poświęcony poległym w czasie wojen harcerzom z ziemi bieckiej. Na cmentarzu komunalnym odwiedzili groby nauczycieli i pracowników szkoły, którzy już odeszli Na ich mogiłach zapalili znicze pamięci. W drodze na cmentarz komunalny uczniowie kl. VI z wychowawcą odwiedzili dwa cmentarze wojenne nr 105 i 106. Tam pozostawiono zapalone znicze z okolicznościową zawieszką i biało-czerwonymi elementami. W kolejnych dniach uczniowie innych zespołów klasowych także odwiedzą cmentarze wojenne, których w samym Bieczu mamy aż pięć.

W ramach akcji w salach szkolnych znalazły się okolicznościowe dekoracje związane z listopadowymi świętami wykonane przez uczniów. Z kolei na korytarzu szkolnym z inicjatywy biblioteki szkolnej przygotowano dekorację gabloty ściennej przedstawiając najważniejsze postaci historyczne związane z naszym regionem. Znalazły się tam osoby, które wniosły wiele w rozwój miasta, których postawa w czasie wojny może być wzorem dla pokoleń, w końcu i ci, którzy pracując i tworząc dla kraju wnieśli wiele w jego kulturowy i gospodarczy rozwój. W kolejnych dniach pojawią się okolicznościowe dekoracje w salach lekcyjnych i w gablotach SU na korytarzach w związku z przypadającym 10 listopada Świętem Szkoły i Dniem Patrona bpa Marcina Kromera oraz Narodowym Świętem Niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas czwartych odbędą lekcję o patronie M. Kromerze w Muzeum Ziemi Bieckiej, a w szkole odbędzie się szkolny konkurs wiedzy o patronie. Społeczność szkolna weźmie też udział w uroczystej akademii szkolnej z okazji Święta Niepodległości.

Tekst: J. Wantuch-Skorupa

Foto: M. Kędzior, A. Magiera, J. Wantuch-Skorupa