13
sty

W 2019 roku UNESCO, wspólnie z International Council for Philosophy and Human Sciences ustanowiło Światowy Dzień Logiki. 14 stycznia 2021 roku obchodzimy go więc po raz trzeci. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi zarówno społeczności naukowych, jak i szeroko rozumianej opinii publicznej na wagę i praktyczne zastosowania logiki, której znaczenie dla rozwoju wiedzy, nauki i technologii jest zdecydowanie niedoceniane. Data ta nie jest przypadkowa - upamiętnia bowiem dwóch najważniejszych logików XX wieku: Alfreda Tarskiego, który urodził się 14 stycznia 1901 oraz Kurta Gödla, który zmarł 14 stycznia 1978 roku.

Czytaj więcej: 14 stycznia Światowy Dzień Logiki
07
gru

Biecka „Jedynka” zawsze stawiała na wszechstronny rozwój swoich uczniów. Dodatkowe treningi i zajęcia sportowe prowadzone są z powodzeniem ku uciesze dzieci. Są jednak momenty, w których nagina się sztywną sportową formułę, a w miejsce solidnego treningu częściej niż zwykle wdziera się dobra zabawa. Tak było w poniedziałek 7 grudnia, gdzie zamiast tradycyjnych treningów siatkarskich oraz zajęć ogólnorozwojowych zorganizowano mikołajkowy turniej gier i zabaw, w którym tak najmłodsi jak i starsi mogli ze sobą rywalizować w jeszcze radośniejszej atmosferze oddając się sportowej zabawie pod okiem trenerów. Starsi rozegrali krótkie mecze siatkówki, w których emocje jak zawsze dawały o sobie znać, młodsi walczyli na polu drużynowych zawodów szybkościowo sprawnościowych. Całej imprezie towarzyszyła mikołajkowa aura, a po walce wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki i dyplomy. To był bardzo udany i pełen pozytywnej energii dzień.

Czytaj więcej: MIKOŁAJKOWY TURNIEJ GIER I ZABAW
13
lis

W październiku bieżącego roku Muzeum Ziemi Bieckiej zdołało zorganizować, przeprowadzić i rozstrzygnąć XX Edycję Konkursu Historycznego „Ziemia Biecka w Historii i Legendzie”. Zaplanowany na wiosnę w ubiegłym roku szkolnym konkurs, nie mógł się odbyć,    z powodu wprowadzenia zdalnego nauczania w szkołach w związku    z sytuacją epidemiologiczną w kraju.
XX edycja konkursu przebiegała pod hasłem: Upamiętniamy 100. Rocznicę Urodzin Dr Tadeusza Ślawskiego.
Celem konkursu była przedstawienie młodzieży szkolnej postaci dr Tadeusza Ślawskiego wybitnego historyka, muzealnika, działacza społecznego związanego przez dziesiątki lat z Bieczem i ukazanie jego zasług na polu bieckiego muzealnictwa i ochrony zabytków oraz osiągnięć w promowaniu historii Biecza.
Zadaniem uczniów starszych klas było przygotowanie gazetki okolicznościowej z okazji 100 rocznicy urodzin dr Ślawskiego. Młodsi uczniowie mogli „wyrazić plastycznie” swoją znajomość postaci i dorobku T.Ślawskiego.
Uczniowie naszej szkoły przygotowali 4 prace literackie (opieka merytoryczna p. J.Wantuch-Skorupa),        a młodsi zachęcani i instruowani przez p.Edytę Żygułę-Matysik wykonali 5 prac plastycznych.

Czytaj więcej: XX Edycja Konkursu Historycznego „ZIEMIA BIECKA W HISTORII I LEGENDZIE”
06
lis

Jak co roku z powagą wchodzimy w listopad. Smutny miesiąc zadumy i refleksji nad ludzkim życiem. Pojawiają się myśli o przemijaniu, odchodzeniu. Przywołujemy w pamięci tych, co już odeszli. Dzięki naszej pamięci są z nami.

Czytaj więcej: Zadumany Listopad
31
paź

W miesiącu październiku szkolne koło PCK razem z Samorządem Uczniowskim włączyło się w prowadzoną przez Urząd Miasta i Gminy Biecz we współpracy z Gminą Sękowa akcję pod hasłem ,,Uchroń się przed rakiem piersi”.
Nasze działania skoncentrowały się na uświadamianiu i edukacji najstarszych uczniów celem nagłośnienia problemu oraz docierania przez uczniów do ich rodzin, sąsiadów, znajomych. Głównym przesłaniem było przekonywanie, że wcześnie wykryta choroba jest wyleczalna.
W ramach tej inicjatywy na szkolnym korytarzu została wykonana okolicznościowa dekoracja przypominająca zasady profilaktyki raka piersi. Wśród uczniów najstarszych klas na lekcjach biologii i wos-u przeprowadzono pogadanki na ten temat, jedna z klas obejrzała tematyczny film. Uczennice klasy ósmej wykonały różowe wstążeczki, które są międzynarodowym symbolem walki z rakiem piersi oraz opracowały ulotkę z zasadami profilaktyki. Przygotowane materiały rozdały Paniom i Panom pracującym w placówce, odczytały w każdym zespole klasowym krótką informację o celach akcji, zachęcając do badań.

Czytaj więcej: RÓŻOWY PAŹDZIERNIK W BIECKIEJ JEDYNCE
30
paź

W październiku został rozstrzygnięty Gminny Konkurs na Projekt Ekologicznej Gry Planszowej "Szanuję wodę – bez niej żyć nie mogę!" w ramach realizacji zadania „Gmina Biecz w rytmie natury” – Programu Edukacji Ekologicznej dla Gminy Biecz.
Celem konkursu było rozwijanie ciekawości i chęci zdobywania wiedzy w zakresie znaczenia, wykorzystywania przez człowieka i ochrony zasobów wodnych, poszukiwanie różnorodnych rozwiązań przekazywania wiedzy ekologicznej, rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów oraz wspólna zabawa i nauka przy tworzeniu gry.

Czytaj więcej: SUKCES UCZENNIC W GMINNYM KONKURSIE EKOLOGICZNYM
29
paź

W dniach 15 – 17 października 2020 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 im bpa Marcina Kromera obchodzone były Dni Erasmusa. W ramach obchodów uczniowie klasy 6 b wraz z opiekunem i koordynatorem projektu panem mgr Dariuszem Czechowiczem oraz dyrektorem szkoły panem mgr Rafałem Szarłowiczem uczestniczyli w wideokonferencji ze szkołami partnerskimi z Cypru, Anglii i Hiszpanii. Przebieg spotkania wideo był szczegółowo zaplanowany. Na początku uczniowie i nauczyciele przywitali się w swoich własnych językach. Następnie każda ze szkół miała możliwość przedstawienia wszystkim partnerom wcześniej przygotowanej prezentacji dotyczącej swojej szkoły i regionu. Prezentacje były w formie filmów wideo, a także slajdów Power Point w języku angielskim.

Czytaj więcej: DNI ERASMUSA
28
paź

Przestrzegając tych zasad okazujemy sobie wzajemny szacunek i działamy dla wspólnych korzyści.

Czytaj więcej: ZASADY ZACHOWANIA NA KAŻDEJ PLATFORMIE PODCZAS LEKCJI ZDALNYCH
23
paź

W piątek 23 października uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu przystąpili do zaległego egzaminu na kartę rowerową. Nawet w tym bardzo trudnym czasie udało się przeprowadzić go bezpiecznie i zgodnie z wszelkimi wytycznymi. Po przygotowaniu z zakresu pierwszej pomocy przez Panią Bernadetę Żegleń oraz sprawdzeniu wiedzy teoretycznej przez Panią Jolantę Reczek, uczniowie klasy V przystąpili do sprawdzianu praktycznego z jazdy rowerem przeprowadzonego przez Pana Jana Grygowicza i Pana Marka Kędziora. Całemu wydarzeniu ze względu na jego wagę towarzyszyło duże zdenerwowanie oraz niepewność o wynik końcowy, jednak doskonale przygotowani uczniowie bardzo sprawnie poradzili sobie z jazdą i zaliczyli ten jakże ważny dla każdego dziecka egzamin. Dyrekcji Szkoły, Panu Janowi Grygowiczowi, Pani Bernadecie Żegleń oraz nauczycielom i członkowi obsługi Panu Adamowi Szotowi serdecznie dziękuję za pomoc w organizacji egzaminu i poświęcony czas, a wszystkim uczniom gratuluję!

Czytaj więcej: EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ 2020 W NASZEJ SZKOLE ! ! !
14
paź

                                „ Dzieci rodzą się ze skrzydłami.
                                    Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”
                                                                      /Janusz Korczak/

Szkoła bez uczniów to nie szkoła. Wiadomo! Ale szkoła nie może istnieć bez nauczycieli, bo któż uczyłby uczniów? Szkołę tworzą więc Nauczyciele i Uczniowie. W dniu 14 października w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej szkoły obchodzą swoje święto. W tym roku odbyło się wyjątkowo nietypowo. Nie było uroczystej akademii, śpiewów i recytacji, bo wprowadzone odgórnie zasady bezpieczeństwa wynikające z trwającej pandemii, nie pozwoliły na gromadzenie się całej społeczności uczniowskiej. Niezrażony przeciwnościami losu Samorząd Uczniowski zorganizował skromne - na miarę możliwości- obchody święta.

Czytaj więcej: Nietypowy Dzień Komisji Edukacji Narodowej
28
wrz

Dnia 26 września na świecie obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. W naszej szkole nauczyciele języków obcych zorganizowali coroczne szkolne obchody tego święta wyjątkowo 28 września. W tym dniu na korytarzach szkoły można było poczytać ciekawostki o językach obcych i usłyszeć podstawowe zwroty w co najmniej w 6 językach. W tegoroczną organizację Dnia Języków Obcych zaangażowane były wszystkie klasy 4-8. Każda klasa wylosowała wcześniej język, a następnie udekorowała swoje klasy w charakterystyczne dla danego obszaru językowego symbole, flagi, ciekawostki, zwroty a nawet stroje. Wśród wylosowanych języków oczywiście nie mogło zabraknąć języków naszych partnerów programu Erasmus+ „ Little Explorers”, który nasza szkoła realizuje.

Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych w Bieckiej Jedynce.
25
wrz

 

W dniu 22 września bieżącego roku odbyły się w naszej szkole, inne niż dotychczas, wybory Rady Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedziła skromna kampania wyborcza prowadzona wg własnego pomysłu kandydatów klas. W dniu wyborów wszyscy uczniowie obecni w szkole ( po raz pierwszy w wyborach uczestniczyli trzecioklasiści) mieli możliwość wzięcia udziału w głosowaniu na wybranego przez siebie kandydata. W związku z potrzebą zachowania szczególnej ostrożności w warunkach zagrożenia epidemiologicznego wyjątkowo to nie uczniowie odwiedzali "lokal wyborczy", ale urna wyborcza "odwiedzała" ich w czasie lekcji. Po wybraniu i zaznaczeniu kandydata uczniowie wrzucali swoje karty do urny, a następnie klasowa komisja wyborcza na bieżąco podliczała głosy oddane przez zespół klasowy i sporządzała protokół. W kolejnym dniu Szkolna Komisja Wyborcza - uczniowie klas VII i VIII - podliczyła głosy uczniów zanotowane w protokołach.

Czytaj więcej: Wybieramy Radę Samorządu Uczniowskiego
22
wrz

W dniach 18 i 21 września 2020r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ,,Sprzątania Świata”, która w tym roku szkolnym ruszyła pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”. Klasa VII A razem z wychowawczynią Panią Jolantą Wantuch – Skorupa oraz członkami koła LOP, pod opieką Pani Barbary Abram zaangażowali się w sprzątanie najbliższej okolicy. Wszyscy zaopatrzeni w rękawiczki i kolorowe worki z zapałem porządkowali teren wzdłuż rzeki Ropy. Natomiast klasa IVA uczestniczyła w zajęciach ekologicznych, na których poznali najważniejsze zasady segregacji odpadów.

Czytaj więcej: AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2020 r.
08
wrz

Po kilku latach Biecz wraca na biegową mapę Polski. W niedzielę 6.09.2020r., na bieckim deptaku historia po raz kolejny splotła się ze sportem - miała tu miejsce inauguracja I Bieckiego Biegu Szlakiem Królowej Jadwigi. Jak wcześniej tak i tym razem uczniowie naszej szkoły zaznaczyli na nim swoją obecność byli to: PATRYCJA GORZKOWICZ (400 m), NATANIEL PASZYŃSKI (800 m), KRZYSZTOF MIAZGA (600 m) I KAROL PANCERZ (10 000 m). Zgłoszone do biegu przez rodziców dzieci dzielnie stawiły czoła długim i trudnym jak na swój wiek dystansom przełamując własne słabości, bijąc osobiste rekordy, a nawet stając na najwyższych miejscach podium (KRZYSZTOF MIAZGA - I MIEJSCE W BIEGU NA 600 m ).Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy swoich biegów dodatkowo dyplomy i statuetki. Pomimo deszczowej aury uczestnicy dopisali, a imprezę należy zaliczyć do bardzo udanych.

 Autor: mgr Marek Kędzior

Czytaj więcej: NASI UCZNIOWIE KOLEJNY RAZ NA DUŻEJ IMPREZIE SPORTOWEJ
2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok