Czwartek 24 czerwca dla uczniów klasy 2B był bardzo wyjątkowym dniem. Nie tylko ze względu na to, że niebawem zaczną tak długo wyczekiwane wakacje, lecz przez fakt, iż tego dnia pod opieką  wychowawczyni pani Teresy Augustowskiej oraz pani Sabiny Przybylskiej i pana Marka Kędziora udali się na wycieczkę szkolną odwiedzając jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce i Europie - Karpacką Troję.

Doskonale przygotowany obiekt, oraz profesjonalna obsługa w postaci przewodnika, bieczanki pani Magdaleny Ślawskiej w bardzo przystępny sposób przekazały uczniom niezbędną wiedzę o tym wyjątkowym miejscu. Doskonała organizacja wycieczki, cudowna pogoda, sporo atrakcji i doborowe towarzystwo sprawiły, że nawet zawiła historia tego miejsca okazała się ciekawa, a dzieci słuchały uważnie jak toczyło się życie ludzi na tak bliskich nam terenach ponad 4000 lat temu.

Po projekcji filmu o pradziejach tego miejsca, uczniowie udali się na specjalną wystawę obrazującą dawne życie ludzi. Naturalnej wielkości figury ludzi i zwierząt, a także wyjątkowe, oryginalne zabytki znalezione podczas wykopalisk bardzo zainteresowały zgromadzonych. Wyobraźnię jednak rozpalił wystawiony w gablocie prawdziwy srebrny skarb, który jest najcenniejszym odkryciem jakiego udało się tu dokonać.

Dzieci podziwiały prawdziwe srebrne monety oraz elementy zbrojne wykonane również ze srebra. Kolejny etap to zwiedzanie skansenu, gdzie dzieci mogły przechadzać się pomiędzy prastarymi zabudowaniami, wejść do doskonale zrekonstruowanych chat „dotykając” życia sprzed tysięcy lat czy zaprzyjaźnić się z licznie zgromadzonymi zwierzętami w tym z rzadkimi okazami bydła nie występującego już na naszym terenie. Po zwiedzeniu całego skansenu składającego się z kilku poziomów uczniowie udali się na wspaniałą wieżę widokową, z której podziwiali nie tylko najbliższą, ale i bardzo daleką okolicę.

Po tej emocjonującej atrakcji dzieci udały się na zasłużony odpoczynek podczas którego mogły kupić sobie pamiątkę czy mały upominek z tego wyjątkowego miejsca spożywając przy tym bardzo smaczny gorący posiłek. Najedzeni i pełni wrażeń uczniowie udali się w drogę powrotną, gdzie czekała na nich jeszcze jedna niespodzianka - smaczne lodowe zakończenie tej wspaniałej wycieczki. Dzieci zjadły pyszne lody i szczęśliwe wróciły do szkoły. To była wspaniała wycieczka i niezwykła podróż w czasie.

 

Zdjęcia z wycieczki

Autorzy: mgr Teresa Augustowska, mgr Sabina Przybylska, mgr Marek Kędzior