Klasa II b pod opieką pani Sabiny Przybylskiej ukończyła realizację drugiego modułu w projekcie "Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki". Wybraliśmy książkę autorstwa Holly Webb pt. ”Zagubiona w śniegu” z serii „Zaopiekuj się mną”.

Lekturę przeczytaliśmy na zajęciach błyskawicznie, ponieważ fabuła była wciągająca, a tekst napisany łatwym w odbiorze językiem. Z ciekawością śledziliśmy losy małej kotki – Pusi, która zagubiona w zimowej scenerii małego miasteczka szukała swojego człowieka – dziewczynki, która pokochała ją od pierwszej chwili. W lekturnikach uzupełniliśmy metryczkę oraz kolejne strony – portret głównej bohaterki i ulubioną przygodę z książki. Dokonaliśmy także samooceny znajomości lektury.

Pierwszym dodatkowym zadaniem, które wybraliśmy było zamienienie naszej klasy w zimową krainę. Postawiliśmy na umieszczenie w sali dekoracji związanych z zimą. I tak na pierwszą tablicę powędrowało igloo, a obok niego znaleźli się goście z dalekiej Antarktydy – całe stadko pingwinów. Na drugiej tablicy zawisł wykonany przez dziewczynki ogromny bałwan w towarzystwie pięknych, ozdabianych brokatem śnieżynek. Wspólnie stworzyliśmy też makietę zimowego miasteczka. Na dużym arkuszu styropianu stanęły plastelinowe drzewa, domki i postacie z przeczytanej książki (choć nie tylkoJ), a całości dopełnił wszechobecny śnieg z waty.

Jako, że książka „Zagubiona w śniegu” bardzo nam się podobała, postanowiliśmy w kolejnym zadaniu wykonać plakat zachęcający innych uczniów do sięgnięcia po tę lekturę. Na dużym brystolu (oczywiście z odzysku) zrobiliśmy kolorową, przyciągającą wzrok planszę reklamową, na której znalazło się hasło: „Warto przeczytać, ponieważ książka:

jest ciekawa, interesująca

wzbudza emocje

jest z serii o losach małych zwierzątek

ma duże litery

szybko się czyta

uczy odpowiedzialności za losy zwierząt

bardzo ciekawe przygody

jest SUPER!”

Na plakacie, który zawisł na korytarzu (na drzwiach sali) znalazły się również pokolorowane przez nas obrazki przedstawiające przygody Pusi. Wszyscy uczniowie szkoły byli zaciekawieni przygotowaną przez nas „reklamą” książki, która na pewno będzie teraz częściej wypożyczana z biblioteki.

Na zakończenie drugiego modułu wykonaliśmy zadanie EKOlogiczne. Najpierw wysłuchaliśmy piosenki „Ekologiczne reggae” i rozmawialiśmy na temat poszanowania przyrody. Następnie wyruszyliśmy w podróż z Tosią. Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania Honoraty Szaneckiej „Mała chmurka w krainie śniegu” i odpowiedzieliśmy na pytania dotyczące jego treści. Obejrzeliśmy filmy edukacyjne „Efekt cieplarniany” i „Potężne lodowce pękają przed kamerą” i omówiliśmy zagadnienie efektu cieplarnianego i jego wpływ na topnienie lodowców i zmniejszanie opadów śniegu. Wzięliśmy też udział w zabawie plastycznej, podczas której każdy mógł „wyturlać” swojego bałwana.

Na zakończenie rozmawialiśmy na temat recyklingu, obejrzeliśmy film „Segregujmy odpady, to się opłaca nam wszystkim” i przez gry i zabawy on-line ćwiczyliśmy segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników.

Zdjęcia - Galeria

Tekst i zdjęcia: mgr Sabina Przybylska