„Przywróć naszą Ziemię” – to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi. Wszelkie oficjalne wydarzenia mu towarzyszące ponownie odbywają się w świecie wirtualnym, ale w tzw. realu każdego dnia każdy z nas – małymi gestami, działaniami i postawą – może sprawić, że tak „sponiewierana” przez ludzi planeta nie ucierpi jeszcze bardziej. 

W dniu 22 kwietnia 2021 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, niektórzy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w premierowym Webinarium na Światowy Dzień Ziemi. Webinarium zostało przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a poprowadzone przez Przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej.

earth day banner2

W przystępny sposób spotkanie to przybliżyło nam kluczowe zagadnienia związane z ochroną klimatu oraz działaniami na rzecz adaptacji do zachodzących zmian klimatu. Obecnie żyjemy bowiem w czasach kryzysu klimatycznego, dlatego obawiamy się o naszą przyszłość. Musimy więc podejmować takie kroki i środki, które będą wywierały dobry wpływ na środowisko. A jakie kroki, jakie środki należy podejmować? Jakie zmiany powinien wprowadzić w swoje życie każdy z nas, aby przyczynić się do globalnej poprawy naszego klimatu? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli i swoją wiedzą podzieliły się naukowczynie Uniwersytetu Warszawskiego, współautorki publikacji „Klimatyczne ABC”, a także rówieśnicy uczniów – przedstawiciele Młodzieżowej Rady Klimatycznej przy Ministrze Klimatu i Środowiska:
 
dr Magdalena Budziszewska – psycholożka, pracowniczka Wydziału Psychologii UW. Naukowo zajmuje się analizą narracji, metodami jakościowymi w psychologii, emocjami, tożsamością i rozwojem w biegu życia. Prowadzi badania nad stresem, lękiem i depresją klimatyczną oraz psychologią działania na rzecz ochrony klimatu i środowiska naturalnego. Miłośniczka gór i wszystkiego dzikiego.
 
dr Aleksandra Kardaś – fizyczka atmosfery, redaktorka serwisu „Nauka o klimacie” i współautorka książki pod tym samym tytułem. Pracuje na Wydziale Fizyki UW. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat pogody i klimatu. Interesuje ją rozprzestrzenianie się informacji i dezinformacji. Uczniowie mieli także możliwość udziału w wirtualnych warsztatach kulinarnych, zwracających uwagę na problem marnowania żywności oraz warsztatach „ubraniowych”, zwracających uwagę na kwestie odpowiedzialnej mody. W trakcie tych warsztatów uzyskaliśmy mnóstwo proekologicznych rozwiązań do wdrożenia w codziennym życiu.

Dlatego zachęcamy wszystkich do obejrzenia tego webinarium, gdyż nagrania z tego wydarzenia będą dostępne na stronie www.lekcjezklimatem.pl również po jego premierze, a jest to kopalnia użytecznej dla nas wiedzy!!!

Pamiętajmy:
Edukacja ekologiczna od najmłodszych lat odgrywa ważną rolę!

Webinarium na Światowy Dzień Ziemi – ramowy program:

Wykłady

  • „System klimatyczny Ziemi, co to cykl węglowy oraz jak działa efekt cieplarniany?” – wykład dr Aleksandry Kardaś (UW)
  • „Co mogę zrobić dla klimatu?” – wykład dr Magdaleny Budziszewskiej (UW)

Warsztaty praktyczne:

  •  Warsztat kulinarny z Jagną Niedzielską – zwracający uwagę na problem marnowania żywności;
  • Warsztat „ubraniowy” z Katarzyną Wolszczak – podkreślający kwestie odpowiedzialnej zrównoważonej mody.

Prezentowane treści poza uporządkowaniem podstawowej terminologii z obszaru ochrony klimatu i adaptacji do zachodzących zmian klimatu,  obrazują wymiar przyczynowo-skutkowy zachodzących zmian klimatu oraz działań mitygacyjnych i adaptacyjnych (z perspektywy indywidualnej, lokalnej, krajowej i globalnej).

Webinarium będzie dostępne na stronie www.lekcjezklimatem.pl do czerwca br., tak aby każdy mógł się zapoznać z materiałem w wybranym przez siebie czasie, do czego zachęcamy, a wręcz dla wspólnego dobra namawiamy!!!

 

Więcej filmów https://lekcjezklimatem.pl/

Opracowała: mgr Elżbieta Rzepka

 

Bibliografia:
https://www.wroclaw.pl/srodowisko
https://lekcjezklimatem.pl/
https://www.atmoterm.pl/
https://www.teraz-srodowisko.pl/