19 kwietnia 2023 roku w 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim w Warszawie, uczniowie naszej szkoły wraz z zainteresowanymi mieszkańcami Biecza uczestniczyli w ciekawym projekcie – spacerze śladami bieckich Żydów. 

zydzi01

Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był pan Krzysztof Przybyłowicz, wielki pasjonat i znawca dziejów żydowskiej gminy bieckiej, autor książki: „Żydzi Biecza. Historia i Zagłada” oraz twórca Centrum Informacji o Dawnej Gminie Izraelickiej Biecz (CID GIB). Pan Krzysztof corocznie przygotowuje obchody rocznicy likwidacji getta w Bieczu. Wspólnie z Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu zorganizował wystawę: „Żydzi Biecza".

Historia jednej rodziny” i wystawę plenerową na płycie  rynku. Przy okazji ważnych świąt, rocznic oprowadza wycieczki szlakiem żydowskim po Bieczu, prowadzi również tematyczne lekcje w szkołach. Udało mu się także nawiązać kontakty z potomkami Żydów z Biecza.

zydzi01

Nasza szkoła odpowiedziała na zaproszenie i punktualnie w samo południe 19 kwietnia spotkaliśmy się z panem Przybyłowiczem na bieckim rynku. Wraz z najstarszymi uczniami naszej szkoły, na ten niezwykły spacer czekało jeszcze kilka innych osób. Nasz, jak się okazało wspaniały przewodnik i gawędziarz, przywitał nas z daleka pozdrowieniem szalom alejchem, a następnie zaintrygował zebranych pokazując jajko. I wraz z nim popłynęła zajmująca opowieść, pełna wesołych, ale i tragicznych wątków, przeplatana anegdotami z życia bieckich Żydów.

Wędrując uliczkami okalającymi rynek, poznawaliśmy historię bieckich kamienic, ich dawnych właścicieli oraz ich tragiczne losy. Kolejnym etapem była wizyta w bibliotece miejskiej i zwiedzanie znajdującej się w podziemiach budynku (dawnej synagogi) stałej wystawy „Żydzi Biecza. Historia i zagłada”. Wiele spośród znajdujących się w gablotach eksponatów zostało zaprezentowanych zebranym, przedstawiono ich funkcje i symbolikę. Wisienką na torcie była gra na baranim rogu w wykonaniu pana Krzysztofa (jest z wykształcenia muzykiem).

zydzi01

Uczniowie biorący udział w tej niezwyczajnej lekcji historii nie kryli zadowolenia ze  spaceru tak ciekawie oplecionego dziejami rodzin żydowskich żyjących niegdyś w naszym mieście. Jako szkoła zadbamy o to, aby zintensyfikować kontakty z panem Krzysztofem Przybyłowiczem, tak by  kolejnym rocznikom uczniów zaproponować ten sposób poznawania lokalnej historii. Dlaczego? Bo trzeba ocalić od zapomnienia. Bo trzeba pokazać zło i nie dopuścić do jego powrotu. Bo należy pokazać różnorodność świata i ludzi oraz nauczyć wszystkich szacunku dla inności. Z dorobku kultury i osiągnięć całej ludzkości wszyscy możemy korzystać.

 

zydzi01

 

zydzi01

zydzi01

 

zydzi01

zydzi01

zydzi01

 


Tekst: J. Wantuch - Skorupa