Piątek 24 marca 2023 roku był w Bieczu dniem szczególnym. Mieszkańcy miasta wraz z jego włodarzami, zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami szkół z gminy Biecz wzięli udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.  Dzień 24 marca nie został wskazany przypadkowo – 79 lat temu, 24 marca 1944 roku w miejscowości Markowa Niemcy zamordowali polską rodzinę Józefa i Wiktorię Ulmów, ich sześcioro nieletnich dzieci oraz ukrywających się u nich Żydów.

Dla uhonorowania wszystkich Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów w czasie okupacji, dzień 24 marca ustanowiony został przez polski parlament w 2018 roku Narodowym Dniem Pamięci o Polakach ratujących Żydów.

Wśród mieszkańców dawnego Biecza znaczny odsetek stanowiła społeczność żydowska. Kiedy w sierpniu 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację bieckiego getta, kilku Żydom udało się uciec. Znaleźli oni schronienie w rodzinie Władysława i Tekli Kosibów oraz Józefa i Marii Pruchniewiczów. Obie zasłużone rodziny zostały wyróżnione zaszczytnym odznaczeniem przyznawanym za ratowanie Żydów w czasie wojny: Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odznaczenie Instytutu Yad Vashem przyznawane jest osobom, których zasługi potwierdzone są niepodważalnymi dowodami i spełnione są ważne kryteria: uratowany musi być Żydem, a osoba, która ocaliła życie, nie może być narodowości żydowskiej. Medale wręczono bieckim potomkom bohaterskich Polaków w 2018 i 2021 roku.

Społeczność Biecza zadbała o godne upamiętnienie tego dnia. Uroczystość rozpoczęła się przy obelisku poświęconym pamięci Józefa Pruchniewicza. Władze powiatu, miasta Biecz i zaproszeni goście złożyli pod nim wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięła udział delegacja naszej szkoły - członkowie SU, harcerze oraz poczet sztandarowy. Następnie zgromadzeni przeszli do sali kina Farys na ciąg dalszy uroczystości. Zebrani, do których dołączyli uczniowie klas ósmych naszej szkoły, mogli wysłuchać okolicznościowych przemówień związanych tematycznie z Dniem Pamięci oraz wykładów stricte historycznych dotyczących społeczności żydowskiej Biecza oraz rodziny Pruchniewiczów. Zadbano również o stosowną oprawę artystyczną uroczystości: „śpiewająco” wystąpiły uczennice klasy piątej naszej szkoły.

Zawołani po imieniu lokalni Bohaterowie dali wzór takiego postępowania, które kolejne pokolenia powinny poznać i pamiętać. Poświęcenie własnego życia dla ratowania drugiego człowieka, to akt najwyższego heroizmu. Stawanie w obronie krzywdzonego to wyraz szacunku dla życia i ludzkiej godności.

Uroczystość, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły to ważna lekcja trudnej, najnowszej historii, ale także wyraz naszego uznania dla nadzwyczajnych dokonań zwykłych ludzi - niezwykłych Bohaterów.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką