Tradycyjnie ku radości płci pięknej w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował święto małych i dużych dziewczynek.

Obchody Dnia Kobiet, które przypadają w dniu 8 marca historycznie związane są z protestem kobiet w fabryce bawełny w Nowym Jorku w 1857 roku, które to kobiety domagały się poprawy warunków pracy i równej z mężczyznami płacy. Pierwsze obchody tego święta zorganizowano w USA w 1909 roku.

Z kolei 8 marca 1913 roku wbrew zakazowi policji zastrajkowały kobiety w carskiej Rosji, ponownie po 4 latach w 1917 roku w Petersburgu rozpoczęły się masowe strajki kobiet. Ponieważ te wystąpienia krwawo zostały stłumione przez rosyjskie służby porządkowe, postanowiono w tym dniu czcić pamięć ofiar. Tradycje dnia 8 marca jako Dnia Kobiet przypisują sobie także angielskie sufrażystki, kobiety walczące o prawa wyborcze dla kobiet.

Nasi uczniowie postanowili również świętować ten dzień. Świetnie prezentowali się z kwiatami, częstowali słodyczami, obdarowywali drobnymi upominkami (np. dziewczyny z klasy V b otrzymały bilety do kina). W niektórych klasach odbyły się wybory „Super dziewczyny”.  Uczestniczki musiały rozwiązać test wiedzy oraz np. przyszyć guzik.

Na specjalne obchody tego święta mogły liczyć nasze ósmoklasistki. Aby ten dzień uczynić dla nich wyjątkowym przystąpiły do pisania próbnego egzaminu ósmoklasisty.

Uczniowie z RSU nie zapomnieli również o swoich Wychowawczyniach, Nauczycielkach i Paniach z administracji i obsługi szkoły. Zostały one uraczone słodkościami, aby ten dzień upłynął im … słodko.

Tekst i foto: J.Wantuch – Skorupa