W dniach 8 - 9 czerwca, uczniowie klas ósmych wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd o godzinie trzeciej w nocy dla wielu stanowił nie lada wyzwanie. Ale o dziwo nikt się nie spóźnił i wyjechaliśmy planowo. Wizytę w stolicy rozpoczęliśmy od Parku Saskiego, przy Grobie Nieznanego Żołnierza obejrzeliśmy zmianę warty, dalej ruszyliśmy w kierunku warszawskiej Starówki.

Udaliśmy się na Plac Zamkowy pod kolumnę Zygmunta, zwiedziliśmy Zamek Królewski, następnie przeszliśmy spacerkiem wzdłuż murów i na Mały Rynek do warszawskiej syrenki. W dalszej części maratonu przeszliśmy Łazienki Królewskie i dopiero udaliśmy się do barokowej rezydencji Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Wilanowa. Na tym nie koniec niestety:).

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum śmiało można określić jako monument będący hołdem mieszkańców Warszawy, dla jej obrońców z 1944 roku. Nowoczesne, przestrzenne z wieloma atrakcjami na miarę czasów, z możliwością odsłuchania wspomnień powstańców, obejrzenia filmu, nawet przejścia namiastką kanałów, którymi powstańcy ewakuowali się ze zdobywanych przez Niemców dzielnic. Szkoda bardzo, że organizator nie zadbał o przewodnika dla uczniów w tej placówce.  Ostatni punkt programu - spacer po Powązkach Wojskowych-  zbiegł się tematycznie z poprzednim. Powązki to miejsce, gdzie spoczywają polscy żołnierze – uczestnicy narodowych powstań i zrywów niepodległościowych. Wspólnie odszukaliśmy kwatery powstańców 1944 roku, a mogiły bohaterów naszej lektury „Kamieni na szaniec” - „Zośki” „Rudego” i „Alka” były dla nas szczególnie istotne. Ich groby potwierdziły ich autentyczność. Spacer powrotny cmentarnym alejami pozwolił „odwiedzić” jeszcze wiele spoczywających osób, znanych nam ze swej działalności i innych osiągnięć dla kraju. Stamtąd ruszyliśmy do hotelu na nocleg. Atrakcją wieczoru był jeszcze niezupełnie atrakcyjny mecz polskiej reprezentacji z drużyną Belgii.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy wcześnie wizytą w Pałacu Kultury i Nauki oraz wjazdem na Punkt Widokowy. Podziwialiśmy panoramę Warszawy z XXX piętra i z czterech stron świata. Następnie udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To niezwykłe muzeum zbudowano na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej w getto. Muzeum przywraca pamięć o ich życiu, bogatej kulturze i dziedzictwie. Unikatowe zbiory, zabytkowe przedmioty, malowidła instalacje interaktywne, rekonstrukcje makiety  i multimedia pomogły nam  wejść do świata, którego już nie ma.

Dzięki nim chociaż przez chwilę staliśmy się jego częścią.Wystawa składała się z ośmiu galerii. Przedstawione w nich były kolejne etapy historii narodu żydowskiego: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez rozwój osadnictwa, przemysłu i handlu, po czas Zagłady i współczesność.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Był to prawdziwy raj dla miłośników nauki. Mogliśmy tam odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. Każdy mógł się poczuć jak badacz i odkrywca. Spędziliśmy tam twórczo sporo czasu, a oprócz ducha posililiśmy także ciało, gdyż na miejscu funkcjonuje świetnie zaopatrzony punkt gastronomiczny.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Była to prawdziwa gratka dla naszych uczniów – fanek i fanów futbolu.  Zobaczyliśmy stadion „od podszewki” z jego zapleczem treningowo relaksacyjnym, ale weszliśmy tez na najwyższy jego poziom. Pan przewodnik oprowadził nas m.in. po strefie dla zawodników,  weszliśmy do szatni reprezentacji. Poznaliśmy także zakulisowe ciekawostki związane z przygotowaniami do meczów Biało-Czerwonych na PGE Narodowym. Wieczorem pełni wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną. Ta wycieczka na długo pozostanie w naszych wspomnieniach –z powodu wielu warszawskich osobliwości do obejrzenia, zwiedzenia, zapamiętania, ale też dlatego, że to nasz ostatni wspólny wyjazd.

Tekst P. Michalec,  Foto: J.W-Skorupa.