W dniach od 1 do 7 marca 2020 roku nasza szkoła była gospodarzem trzeciej mobilności w ramach współpracy międzynarodowej Erasmus + pod tytułem : „Little explorers”, czyli mali odkrywcy. W niedzielę 1-go marca grupy uczniów wraz z nauczycielami z Hiszpanii, Anglii i Cypru przybyli do Krakowa, gdzie czekali na nich polscy nauczyciele, Pani Agnieszka Masłowska- Krygowska, koordynator projektu i organizator wizyty w Polsce oraz pan Dariusz Czechowicz, nauczyciel języka angielskiego. Po przywitaniu z delegacjami, wszyscy wzięli udział w kolacji powitalnej w Hotelu Ibis Stare Miasto w Krakowie, a następnie udali się na wieczorny spacer, by podziwiać Rynek wraz z magicznie wyglądającymi dorożkami, Wzgórze Wawelskie, zabytkowe uliczki miasta. Był to cudowny czas, w którym goście mieli okazję poznać się, porozmawiać, nawiązać przyjaźnie.

{phocagallery view=category|categoryid=423|limitstart=0|limitcount=0}  

W kolejnym dniu, w poniedziałek 2-go marca, po zjedzeniu obfitego śniadania i wymeldowaniu się z hotelu, partnerzy Erasmusa+ wybrali się na zwiedzanie Krakowa z anglojęzycznym przewodnikiem. Odwiedzili najważniejsze miejsca stolicy Małopolski, takie jak: Rynek Główny, Katedrę Wawelską wraz z wejściem na wieżę z Dzwonem Zygmunta, krypty pod katedrą, Kolegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Barbakan, Bramę Floriańską i inne. Następnie, po czasie wolnym, przeznaczonym na zakup pamiątek w Sukiennicach, mali odkrywcy pojechali autokarem do Wieliczki, gdzie zjedli obiad, po czym zjechali do Kopalni Soli na odkrywanie podziemnych korytarzy wraz z anglojęzycznym przewodnikiem. Dla wszystkich gości była to pierwsza wizyta w kopalni, dlatego mimo zmęczenia, byli pod ogromnym wrażeniem rozmiarów tego zabytku, znajdującego się na liście Unesco. W dalszej kolejności, uczestnicy projektu przyjechali autokarem do Biecza, by pozostać w nim do końca pobytu w Polsce. Po zakwaterowaniu się w Hotelu – Restauracji „Grodzka”, goście zjedli kolację i udali się na spoczynek.

{phocagallery view=category|categoryid=424|limitstart=0|limitcount=0}  

Wtorek, 3-go marca był dniem przeznaczonym na wizytę w naszej placówce. Po zjedzonym śniadaniu, delegacje z krajów partnerskich przyszły do budynku szkoły na ulicy Szpitalnej, by wziąć udział w uroczystym powitaniu przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Mieli okazję zobaczyć tradycyjne tańce ze swoich krajów, posłuchać kilku piosenek w języku angielskim, hiszpańskim i polskim, poznać taniec z Polski, jak również wysłuchać wiązanki piosenek góralskich przy akompaniamencie akordeonów. Przedstawienie przygotowała Pani Alicja Przybyłowicz, Pani Justyna Cieśla oraz pani Agnieszka Masłowska- Krygowska. Goście podziwiali także dekoracje wykonane przez Panią Edytę Żygułę. Następnie Pan Maciej Mańka przedstawił gościom prezentację na temat naszej szkoły oraz polskiego systemu szkolnictwa. Kolejną aktywnością w tym dniu były zajęcia dla uczniów z Cypru, Anglii, Hiszpanii oraz z Polski, które odbywały się w dwóch grupach. Poprowadził je Pan Dariusz Czechowicz oraz pan Maciej Mańka. Na koniec przybyłe delegacje zwiedzały obydwa budynki szkoły, wchodząc do sal lekcyjnych, biblioteki, świetlicy itp. Po wizycie w szkole, goście wrócili do hotelu na obiad i czas wolny. Po południu, dzieci wraz z grupą polskich uczniów z klubu Erasmus +, miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bieczu, podczas których robiły figurki z gliny. W warsztatach tych uczestniczyły również osoby niepełnosprawne. W tym samym czasie koordynatorzy z poszczególnych państw wzięli udział w spotkaniu roboczym, w celu omówienia dalszych zadań projektowych oraz wymiany listów, które pisali uczniowie w każdej z współpracującej ze sobą szkole.

{phocagallery view=category|categoryid=425|limitstart=0|limitcount=0}  

Kolejny dzień wizyty delegacji z krajów partnerskich - środa, 4 –tego marca dostarczył nowych wrażeń. Po śniadaniu goście odwiedzili trzeci budynek Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bieczu, znajdujący się na ulicy Tysiąclecia. Dzieci z klas młodszych przywitały naszych partnerów projektowych własnoręcznie wykonanymi flagami Cypru, Hiszpanii i Anglii oraz piosenkami, których nauczyły się na lekcjach języka angielskiego z Panią Agnieszką Masłowską- Krygowską. Delegacje miały okazję zobaczyć klasopracownie, oddział przedszkolny, salę do gimnastyki korekcyjnej, pracownię komputerową, świetlicę, stołówkę, a także podziwiać piękne dekoracje wykonane przez uczniów pod nadzorem pracujących z nimi nauczycieli klas 0- III oraz wychowawców świetlicy. Następnie, goście udali się do Muzeum Ziemi Bieckiej, by zobaczyć zgromadzone w nim eksponaty. Zwiedzili z przewodnikiem Kolegiatę Bożego Ciała, weszli na wieże ratuszową oraz do podziemi, gdzie pracował słynny biecki kat. Tę część dnia zakończyli obiadem w zabytkowej kamienicy, w której obecnie mieści się Restauracja „ U Becza”. Po czasie wolnym, spędzonym w hotelu, delegacje uczniów i nauczycieli przyszły do budynku Grodu na zorganizowane tam zajęcia. Pierwsze z nich to komputerowe quizy wiedzy o krajach partnerskich oraz prezentacja o polskich zamkach, przygotowane przez Pana Macieja Mańkę. Kolejne to rozgrywki sportowe: rozgrzewka, wyścigi rzędów, zadania sprawnościowe, gra w dwa ognie, ćwiczenie relaksacyjne. Zajęcia te przygotowali i przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego w szkole - Pan Marek Kędzior i Pani Justyna Cieśla. Zarówno w zajęciach komputerowych, jak i w sportowych brali udział uczniowie z naszej szkoły, by jeszcze lepiej się zintegrować. Ten deszczowy dzień zakończył się kolacją w restauracji hotelowej.

{phocagallery view=category|categoryid=426|limitstart=0|limitcount=0}  

Czwartek, 5 - tego marca 2020 r spędzony został na wycieczce do Skansenu Archeologicznego „ Karpacka Troja” w Trzcinicy oraz do Muzeum Lizaka w Jaśle, zorganizowanej przez koordynatora projektu, Panią Agnieszkę Masłowską- Krygowską. Wizytę w „Karpackiej Troi” rozpoczęto od warsztatów malowania drewnianych pisanek wielkanocnych, które bardzo spodobały się uczestnikom. Następnie wyświetlony został film na temat odkryć w Trzcinicy, po czym odbyło się zwiedzanie skansenu wraz z przewodnikiem. Dużym wyzwaniem, ale i atrakcją było wejście na wieżę widokową, z której można było podziwiać piękny karpacki krajobraz. Dodatkowo uczestnicy wyprawy odbyli video rozmowę z uczniami, znajdującymi się w hiszpańskiej szkole. Następnym punktem programu był obiad w Restauracji „U Schabińskiej” w Jaśle, a potem warsztaty robienia lizaków w Muzeum Lizaka. Po czasie wolnym, spędzonym na jasielskim rynku, wszyscy autokarem wrócili do Biecza na kolację.

{phocagallery view=category|categoryid=427|limitstart=0|limitcount=0}  

Ostatni dzień aktywnego pobytu w Polsce – piątek, 6 – go marca, również przeznaczono na wycieczkę po okolicy. Tym razem grupa gości wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 1, którzy od roku szkolnego 2018/2019 do chwili obecnej, najbardziej angażowali się w wykonywanie zadań wynikających z programu Erasmus + wybrali się do Regietowa. Wyjazd przygotował koordynator projektu, Pani Agnieszka Masłowska- Krygowska, natomiast opiekunem polskich uczniów, odpowiedzialnym za przygotowanie koniecznej dokumentacji był Pan Marek Kędzior. Czekało tam na uczestników mnóstwo atrakcji, takich jak: przejażdżka bryczkami, oglądanie pamiątek zgromadzonych w izbie pamięci, wizyta w stadninie koni huculskich, jazda na grzbiecie koni, zabawy integracyjne, prowadzone przez Pana Marka Kędziora i oczywiście tradycyjny regionalny obiad. Jadąc z powrotem do Biecza, uczestnicy wycieczki zwiedzali również cerkiew w Kwiatoniu, obiekt będący na liście zabytków Unesco. Po skończonej wycieczce i czasie wolnym w hotelu odbyła się uroczysta kolacja pożegnalna z udziałem przewodniczącego Rady Miasta Biecza, Pana Grzegorza Nosala, dyrekcji szkoły, Pana Rafała Szarłowicza i wicedyrektora Pani Iwony Czeluśniak- Lignar, byłego dyrektora szkoły, Pana Stanisława Kalisza, grupki nauczycieli „ Bieckiej Jedynki”, pomagających w przeprowadzeniu wizyty oraz koordynatora odpowiedzialnego za przygotowanie programu, oszacowaniu kosztów mobilności i nadzorowaniu poszczególnych etapów jej przebiegu, Pani Agnieszki Masłowskiej- Krygowskiej. Po przywitaniu gości przez dyrektora szkoły, Pana Rafała Szarłowicza, głos zabrali kolejno : Pan Grzegorz Nosal, pan Stanisław Kalisz oraz Pani Agnieszka Masłowska- Krygowska, która w swoim przemówieniu podsumowała wizytę, pożegnała gości i wręczyła uczestnikom certyfikaty udziału w mobilności w Polsce oraz pamiątkowe upominki. Całość spotkania upłynęła w miłej atmosferze, dzielenia się wrażeniami z pobytu i zaproszeniem naszej szkoły do dalszej współpracy w kolejnych projektach unijnych.

{phocagallery view=category|categoryid=428|limitstart=0|limitcount=0}  

Kolacja była ostatnim punktem tego bogatego w wydarzenia, atrakcje dla uczniów i nauczycieli spotkania w ramach trzeciej mobilności programu ”Little explorers”. W sobotę 7 – go marca delegacje wszystkich trzech krajów partnerskich, żegnani przez Panią Agnieszkę Masłowską – Krygowską oraz Pana Dariusza Czechowicza opuścili Biecz i udali się autokarem na lotnisko w Balicach, by wrócić do swoich domów.
                                                                                         

                                                                                          Autor: mgr Agnieszka Masłowska – Krygowska,
                                                                                                           szkolny koordynator projektu