{phocagallery view=category|categoryid=8|imageid=110}  Już po raz drugi Zespół Szkół Nr 1 w Bieczu bierze udział w Programie Współpracy Międzynarodowej Comenius - Uczenie się przez całe życie. Tematem projektu, który będzie realizowany przez najbliższe dwa lata jest: Creating a positive school environment for learning, czyli Tworzenie pozytywnego środowiska szkolnego sprzyjającego nauce. Do współpracy w ramach projektu przystąpiły szkoły z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Łotwy i z Polski.

Celem programu jest, miedzy innymi, wymiana innowacyjnych metod nauczania pomiędzy nauczycielami szkół partnerskich oraz zastosowanie ich w pracy z uczniami, stworzenie idei „Demokratycznej szkoły” poprzez zorganizowanie samorządów uczniowskich, które będą analizować problemy uczniów oraz składać propozycje ich rozwiązania, wzbudzanie zainteresowania uczniów kulturą innych krajów, motywowanie dzieci i młodzieży do nauki języka angielskiego, głównego narzędzia komunikacji projektu. Ponadto uczniowie będą mieć szansę udziału w spotkaniach z rówieśnikami ze wszystkich szkół partnerskich, by podzielić się swoimi pomysłami na stworzenie szkoły swoich marzeń.

Do pierwszego takiego spotkania uczniów i nauczycieli doszło już w dniach 26 - 31 października bieżącego roku w Xanthi w Grecji, gdzie znajduje się szkoła głównego koordynatora projektu. W wyjeździe wzięli udział nauczyciele języka angielskiego, tj. Agnieszka Żegleń - koordynator, Agnieszka Masłowska-Krygowska,  Maciej Mańka oraz dwie uczennice gimnazjum, Marcelina Dykas i Emilia Mączka. Przybyli do Xanthi nauczyciele z poszczególnych państw mieli okazję poznać się oraz dokładnie omówić  zadania zawarte w projekcie, przeznaczone do realizacji na najbliższe miesiące. Dla gimnazjalistek była to doskonała szansa poznania stylu życia rówieśników z Grecji, jako że w czasie pobytu zamieszkiwali w ich domach. Uczennice miały też możliwość  sprawdzenia swoich umiejętności językowych, zetknięcia się z tradycyjnymi tańcami i zabawami greckimi oraz uczestniczenia w lekcjach w tamtejszej szkole.

Całość wizyty przebiegła w miłej, gościnnej atmosferze. Gospodarze zadbali o to, by pokazać jak najwięcej uroków swego kraju. W programie znalazło się między innymi, zwiedzanie miasta Saloniki, rejs statkiem po Zatoce Termajskiej, wizyta na stanowisku archeologicznym w Verginie, zwiedzanie wyspy Thassos, spacer po starówce w mieście Xanthi, nauka tradycyjnych tańców  oraz kosztowanie specjałów kuchni greckiej.

{phocagallery view=category|categoryid=8|limitstart=0|limitcount=0}