{phocagallery view=category|categoryid=54|imageid=687}   Już po raz drugi Zespół Szkół nr 1 w Bieczu bierze udział w Programie Współpracy Międzynarodowej Comenius- Uczenie się przez całe życie. Temat projektu, który jest w trakcie realizacji brzmi: Creating a positive school environment for learning, czyli Tworzenie pozytywnego środowiska szkolnego sprzyjającego nauce . Do współpracy w ramach projektu przystąpiły szkoły z Grecji, Hiszpanii, Włoch, Turcji, Łotwy i z Polski. 

 


Celem programu jest, miedzy innymi, wymiana innowacyjnych metod nauczania pomiędzy nauczycielami szkół partnerskich oraz zastosowanie ich w pracy z uczniami, stworzenie idei „Demokratycznej szkoły" poprzez zorganizowanie samorządów uczniowskich, które będą analizować problemy uczniów oraz składać propozycje ich rozwiązania, wzbudzanie zainteresowania uczniów kulturą innych krajów, motywowanie dzieci i młodzieży do nauki języka angielskiego, głównego narzędzia komunikacji projektu. Ponadto, uczniowie mają szansę udziału w spotkaniach z rówieśnikami ze szkół partnerskich, by dzielić się swoimi pomysłami na stworzenie szkoły swoich marzeń.


Do pierwszego takiego spotkania uczniów i nauczycieli doszło w dniach 26 - 31 października 2013 roku w Xanthi w Grecji, gdzie znajduje się szkoła głównego koordynatora projektu. W wyjeździe wzięli udział trzej nauczyciele języka angielskiego oraz dwie uczennice gimnazjum, Marcelina Dykas i Emilia Mączka.


Kolejnym państwem partnerskim, goszczącym uczestników programu była szkoła w Madrycie, do której wybrała siedmioosobowa grupa - pięciu nauczycieli i dwie gimnazjalistki, Karolina Gazda oraz Izabela Wszołek. Wizyta trwała od 25 lutego do 2 marca 2014r.


Delegacja pięciu nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu odwiedziła również szkołę partnerską w Ogre na Łotwie. Trwała ona od 9 do 13 maja 2014 roku.


W ostatnim czasie, a mianowicie od 24 do 29 października bieżącego roku Biecka Jedynka gościła nauczycieli z Włoch, Grecji, Łotwy, Hiszpanii i Turcji . W programie wizyty znalazło się zwiedzanie Krakowa i kopalni soli w Wieliczce, uroczysta, regionalna kolacja w góralskiej karczmie , wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch, przejazd przez najstarsze góralskie wsie, spacer po Zakopanem. Natomiast, po przyjeździe na teren Biecza, partnerzy z Comeniusa poznawali szkołę w Bieczu, spacerowali uliczkami miasta, oglądali eksponaty w tutejszym muzeum, podziwiali panoramę Biecza z wieży Ratusza, oglądali pokaz rycerski, zwiedzali zabytkowy kościół w Binarowej. Organizatorzy starali się ukazać gościom piękno swojej małej Ojczyzny, zaprezentować lokalny i regionalny folklor , a także pokazać swoją szkołę.

Nad przebiegiem wizyty czuwała koordynator projektu - pani mgr Agnieszka Żegleń , przy współpracy z nauczycielką języka angielskiego – mgr Agnieszką Masłowską- Krygowską oraz pomocy nauczycieli: mgr Macieja Mańki i mgr Anety Niziołek. Udział szkoły w tym międzynarodowym projekcie nie byłby również możliwy, gdyby nie starania dyrektora szkoły- mgr Stanisława Kalisza.


Działania w ramach tego Projektu, będą realizowane do końca roku szkolnego 2014/15. Przed nauczycielami i uczniami jeszcze wiele zadań do wykonania, takich jak robienie ozdób choinkowych i wysyłanie ich do wszystkich krajów partnerskich, konkurs na najlepszą pracę plastyczną- Jak wyobrażam sobie demokrację?, wprowadzanie polskiej innowacyjnej metody nauczania- „Budowanie narodowych, europejskich i osobistych relacji", komunikacja uczniów za pomocą Skypa i wiele innych. Zaplanowane są także dwa wyjazdy nauczycieli i uczniów do zaprzyjaźnionych szkół- w lutym 2015 roku do Włoch, a w kwietniu 2015 do Turcji. Wszystkie te przedsięwzięcia powodują, że w szkole dzieje się wiele rzeczy dalekich od rutyny, w klimacie sprzyjającym nauce.

mgr Agnieszka Masłowska-Krygowska

{phocagallery view=category|categoryid=54|limitstart=0|limitcount=0}