Od 2013 roku Zespół Szkół Nr 1 w Bieczu realizuje drugi już międzynarodowy projekt Comenius. Jest on adresowany zarówno do uczniów jak i nauczycieli „Bieckiej Jedynki". Jego celem, jak nosi angielska nazwa projektu („Creating a positiveschool environment for learning") jest tworzenie pozytywnego środowiska szkolnego sprzyjającego nauce. W projekcie biorą udział szkoły z Grecji, Hiszpanii, Łotwy Turcji, Włoch i Polski.


W dniach 27. 02.2015 - 04.03. 2015 odbyła się piata już wizyta partnerskich szkół we Włoszech, w której udział wzięła delegacja nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu. Włoscy nauczyciele ze szkoły Istituto Comprensivo Statale „Enrico Pestalozzi" w Torvaianica koło Rzymu, przygotowali niezwykle ciekawy i urozmaicony program wizyty, który z jednej strony doskonale ilustrował bogactwo włoskiej historii, kultury, kuchni jak również przedstawiał różne aspekty włoskiego systemu edukacji.


W pierwsze dwa dni, delegacje ze szkół partnerskich programu Comenius mogły podziwiać niezwykłe zabytki Watykanu i Rzymu takie jak m.in. Bazylika Św. Piotra, Zamek św. Anioła, Panteon, słynne place: Piazza Navona, Campo de Fiori czy Plac Hiszpański z najsłynniejszymi schodami Rzymu. W programie zwiedzania nie zabrakło także Fontanny di Trevi, Forum Romanum czy Koloseum. Gospodarze przygotowali również ciekawe warsztaty teatralne na podstawie dwóch sztuk słynnego włoskiego dramatopisarza, Edwardo De Filippo w maleńkim teatrze w centrum Rzymu. Na kolejne dni wizyty delegacja nauczycieli przeniosła się do nadmorskiego miasteczka Torvaianica, gdzie znajduje się szkoła naszych partnerów. Nauczyciele mogli zapoznać tam się z organizacją zajęć edukacyjnych, funkcjonowaniem szkoły, systemem edukacji we Włoszech oraz brać udział w warsztatach wyrobu ozdób ceramicznych, muzycznych czy relaksacyjnych. Nieodłączną częścią wizyty było spotkanie robocze, podczas którego nauczyciele ze szkół partnerskich składali raport z zrealizowanych zadań z poprzedniego semestru. Były to m in. przeprowadzenie zajęć innowacyjną metodą zaproponowaną przez Polskę, zajęcia dotyczące demokracji, kodeks demokratycznej szkoły, wymiana misia wędrującego po Europie, który tym razem pojechał do Turcji gdzie odbędzie się następne spotkanie. Rozstrzygnięto także konkurs dotyczący demokracji, który wygrała Łotwa oraz omówiono zadania przeznaczone do realizacji na najbliższe tygodnie.


W programie znalazło się również spotkanie z burmistrzem gminy Pomezia, w której znajduje się szkoła naszych włoskich partnerów, wizyta w muzeum archeologicznym oraz degustacja specjałów kuchni włoskiej, przygotowanych zarówno przez rodziców jak i nauczycieli z Istituto Comprensivo Statale „Enrico Pestalozzi" w Torvaianica.


Z żalem pożegnaliśmy słoneczną Italię ale i z nadzieją, że jeszcze kiedyś tu wrócimy.

 

Tekst: mgr Agnieszka Żegleń

{phocagallery view=category|categoryid=72|limitstart=0|limitcount=0}