image001  W dniach 11-15 maja 2011r. przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 1 w Bieczu wzięli udział w ostatnim spotkaniu partnerskim programu Comenius, który realizowany był w szkole od września 2009 roku pod hasłem IT'S EUR LIFE. Gospodarzem tego wyjazdu była francuska Ecole Elementaire Jules Valles w miejscowości Blanc Mesnil, położonej 12 km od Paryża. Spotkanie dało możliwość poznania francuskiego systemu edukacji, organizacji życia szkoły, a także regionu Ile de France, w obrębie którego leży liczące 60 tys. mieszkańców Blanc Mesnil.

Delegacje krajów partnerskich z Irlandii, Hiszpanii, Niemiec i Polski zostały przywitane owacją ponad 300 uczniów w wieku od 7 do 11 lat. Przygotowany przez nich pod kierownictwem nauczycieli program artystyczny zachwycił gości, gdyż każda grupa odnalazła w nim elementy języka i kultury własnego kraju. Delegacja polska usłyszała m. in. znaną wszystkim kołysankę „ Aa, kotki dwa" J Nieco później uczestnicy spotkania mieli okazję obserwowania zajęć, obejrzenia bazy lokalowej i wyposażenia placówki. Zostali również zapoznani ze strukturą organizacyjną szkoły i systemem kształcenia we Francji. Podczas wizyty w klasach goście odpowiadali na pytania uczniów, dotyczące przede wszystkim organizacji życia szkoły w krajach partnerskich, a także dzielili się spostrzeżeniami na temat różnic w systemach oświatowych.

Poznawanie kształcenia na pierwszym szczeblu znalazło swój dalszy ciąg w sąsiednim przedszkolu, do którego obowiązkowo uczęszczają dzieci w wieku 3-6 lat. Przedstawiciele pięciu krajów partnerskich mieli okazję przyjrzeć się zajęciom dydaktycznym oraz zajęciom sportowym, a także odpowiadać na liczne pytania dzieci. Posiłek złożony z typowych dla kuchni francuskiej tart, sałatek oraz serów zakończył tę część wizyty.

Dzięki uprzejmości mera Blanc Mesnil, popołudnie upłynęło na zwiedzaniu miasta, po którym koordynatorzy programu na odrębnym zebraniu podsumowali zrealizowane dotychczas zadania i planowali ostatni etap projektu. We wczesnych godzinach wieczornych goście z czterech krajów partnerskich wraz z licznie reprezentowanymi gospodarzami spotkali się w merostwie z lokalnymi władzami: merem, p. Mignot, inspektorem oświaty, p. Gremion oraz przedstawicielami samorządu Blanc Mesnil. Przyjęta z dużą życzliwością wizyta uczestników programu pozwala domyślać się otwartości władz lokalnych na projekty międzynarodowe.

Kolejne dni dały szansę poznania okolic naszych przyjaciół z Francji: miasteczka Auvers, w którym ostatnie dni spędził i gdzie został pochowany Vincent Van Gogh a także Paryża, stolicy regionu Ile de France, do którego administracyjnie należy Blanc Mesnil.

Pobyt we Francji, podobnie jak dotychczasowe wizyty w Irlandii, Niemczech, Polsce i Hiszpanii, zorganizowany został w duchu przewodniego hasła programu It's EUR life: ZDROWE CIAŁO, ZDROWY UMYSŁ- ZDROWA SZKOŁA.

.