Żródło: pixabay.com

W 2018 roku w Polsce obchodzono uroczyście 100-lecie odzyskania niepodległości. W ramach tych obchodów w całym kraju podejmowano różne działania mające m.in na celu propagowanie postaw patriotycznych naszych przodków.

W naszej szkole, obok innych wielu form świętowania 100-lecia niepodległości, uczniowie klasy 8a (Emilia Winiarska, Dawid

Rozkowiński, Klaudia Lisowiec, Alicja Mazur, Mateusz Piecuch, ) wzięli udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej „Wiwat Niepodległość“. W czasie realizacji tego projektu poszukiwali lokalnych bohaterów, którzy na przestrzeni ostatnich 100 lat wyróżnili się swoją postawą patriotyczną wśród lokalnej społeczności. W wielu przypadkach były to osoby skromne, nie szukające rozgłosu, często nieznane szerzej w danej miejscowości. Taką postacią był między innymi Adolf Duda, brat prababci jednej z naszej uczennic. W czasie II wojny światowej uczestniczył w partyzantce – w tarnowskim 16 pułku Piechoty Armii Krajowej, Batalion ‘’Barbara’’ Kompania „Regina“. Był jednym z wielu żołnierzy, którzy walczyli o wyzwolenie Polski. Po wojnie osiadł w Żurowej. Więcej informacji o tym bohaterze oraz wywiad z jego siostrą Zofią Mikrut w poniższym linku.

Oprócz tego grupa projektowa w klasie 8-ej, po zapoznaniu uczniów z postacią Adolfa Dudy, przeprowadziła quiz dotyczący wydarzeń z II wojny światowej związanych z kompanią ‘’Regina’’.

mgr Marek Szura

Projekt Bohater Codzienności

Wywiad z Pania Mikrut (mp3)