03
lis

Wyjątkowo pogodny październik zachęcał wszystkich, aby część szkolnych zajęć "wyprowadzić z budynku". I tak się działo. Wyjścia w teren, spacery deptakiem, wycieczki i ogniska klasowe stały się udziałem wielu zespołów uczniowskich. Mając jednak na uwadze nadchodzący miesiąc listopad - czas zadumy i pamięci, o tych co odeszli przed nami, wykorzystaliśmy piękną pogodę, aby odwiedzić cmentarz wojenny i uporządkować groby poległych bohaterów. Uczniowie klas szóstych, członkowie Koła Erasmus realizujący zadania wynikające z udziału w projekcie postanowili pokazać rówieśnikom ze szkół partnerskich naszą polską tradycję odwiedzania cmentarzy i porządkowania mogił. W tym roku wzięli udział w sprzątaniu cmentarza wojennego nr 108 w Bieczu zlokalizowanego przy klasztorze O.O Franciszkanów. Kolejny etap prac porządkowych na tym cmentarzu wykonali uczniowie klas siódmych pod opieką mgr Marka Kędziora i mgr Justyny Cieśli. W przededniu Zaduszek cmentarz został pięknie wysprzątany, a na grobach poległych zapłonęły znicze, światło naszej pamięci i wdzięczności za żołnierski trud, niedolę i oddanie życia.

Kilka dni wcześniej 18 października b.r. najstarsi uczniowie szkoły uczestniczyli w niecodziennej uroczystości na cmentarzu wojennym nr 109 w Bieczu. Z inicjatywy rodziny przy współpracy z IPN, ale także władz naszego miasta doszło do odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej młodego 23 - letniego polskiego piechura Władysława Dzięgla, który poległ w czasie Operacji Gorlickiej w 1915 roku. Błąd w zapisie lub mylnie odczytane dane osobowe spowodowały, że przez ponad 100 lat na tablicy nagrobkowej widniało imię brata Władysława - Stanisława. Mozolne poszukiwania rodziny, pomoc historyków i genealogów doprowadziły do sprostowania tej omyłki. Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu odbyła się część artystyczna w kinie Farys. Uczniowie naszej szkoły Katarzyna Kosiba i Mikołaj Majda przygotowani przez mgr Alicję Przybyłowicz uświetnili imprezę swym śpiewem. W następnych dniach młodsi uczniowie odwiedzając cmentarz nr 109 zapoznali się z historią Władysława Dzięgla i na jego mogile zapalili znicze.
W dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki z inicjatywy samorządu uczniowskiego zapłonęły światełka pamięci na grobach Nauczycieli i Pracowników, którzy już odeszli. Pamiętaliśmy też o mogiłach bohaterskich obrońców Ojczyzny, bo "narody, które tracą pamięć, tracą życie".

 

                                                                Autor: mgr Jolata Wantuch-Skorupa, mgr Marek Kędzior

2017© gimbiecz.pl; Projekt: Maciej Mańka
Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok