Końcem października Szkolne Koło Wolontariatu i członkowie RSU rozpoczęli przygotowania obchodów listopadowego Święta Zmarłych. Wolontariuszki z klasy 8b wraz z opiekunem p. Agnieszka Kosibą wzięły udział w gminnej akcji uprzątania cmentarzy wojennych i miejsc pamięci narodowej.

Naszym uczennicom przypadł w udziale dziedziniec przy klasztorze O.O. Franciszkanów w sąsiedztwie cmentarza wojennego nr 108. Wspólna pracy na świeżym powietrzu, włączenie się w projekt wraz z innymi mieszkańcami Biecza i uprzątnięcie liści z mogił bohaterów wojennych to efekty pracy młodych wolontariuszek w tym dniu. Przy okazji można było dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, że na tym tylko – jednym z pięciu na terenie miasta cmentarzy wojennych -  pochowano w 6 mogiłach zbiorowych i 20 pojedynczych 42 żołnierzy armii rosyjskiej i 4 żołnierzy armii austro-węgierskiej.

Oprócz mogił na kwaterze cmentarnej do cmentarza tego należą jeszcze trzy mogiły na dziedzińcu samego klasztoru. Pochowano w nich m.in. Polaka Mariana Wawro będącego żołnierzem armii austro-węgierskiej (zmarł 7 maja 1915 r.)

Jak zawsze o tej porze roku uczniowie wraz z p. J. Wantuch – Skorupą przygotowali okolicznościowe zawieszki na znicze. Przedstawiciele społeczności uczniowskiej pod opieką p. Marka Kędziora odwiedzili cmentarz parafialny. Poprzez zapalenie symbolicznego znicza uczcili pamięć i wyrazili swą wdzięczność tym Nauczycielom, Wychowawcom i pracownikom ”bieckiej jedynki”, którzy już odeszli.

Za wielki trud wniesiony w prace na rzecz szkoły i wychowanie kolejnych pokoleń na ich nagrobkach zapłonęły znicze z napisem: „Dziękujemy! Pamiętamy!” Z kolei na mogiłach żołnierzy zapłonęły znicze pamięci z napisem: „Obrońcom Ojczyzny cześć i chwała!”. Będziemy też o Nich pamiętać w dniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. W listopadzie – miesiącu pamięci i zadumy uczniowie z wielu klas wraz z wychowawcami odwiedzą wojenne cmentarze, zapalą znicze, w ten sposób przekażą tradycje dbania o mogiły żołnierzy, którym wszyscy wiele zawdzięczamy.

Tekst: J. Wantuch-Skorupa

Foto: Agnieszka Kosiba, Marek Kędzior