„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek”- słowa Cypriana Kamila Norwida przyświecały spotkaniu, które z okazji świąt majowych zgromadziło w sali gimnastycznej uczniów naszej szkoły.
Zaprezentowane teksty literackie miały przypomnieć okoliczności utraty przez Polskę wolności, a także zwrócić uwagę na zachowania i wady rządzących, które doprowadziły do tragicznych w skutkach wydarzeń końca XVIII wieku. 

Uroczystość zakończyła się zaproszeniem do refleksji nad naszym osobistym zaangażowaniem w budowę silnej, zdrowej ojczyzny. Powtórzone ustami Zosi Gomułki pytanie: „Z czego budujesz ten kraj?”, zadane niespełna 100 lat temu przez poetę Kazimierza Wierzyńskiego, wybrzmiało z mocą w murach szkolnych.
A Ty, drogi Czytelniku tego artykułu? Z czego budujesz Swój kraj? Niech wyjątkowo długa w bieżącym roku szkolnym majówka będzie okazją do zastanowienia nad tym, w jaki sposób każdy z nas
kształtuje w sobie oddanego ojczyźnie obywatela.