Do uroczystych obchodów listopadowego Święta Niepodległości w naszej szkole dołożyliśmy jeszcze jeden mały akcent. Uczniowie w ramach dodatkowych zajęć z historii uczestniczyli w spotkaniu z panem Grzegorzem - pasjonatem pierwszowojennej historii, posiadaczem wielu artefaktów z tego okresu, w tym broni, odznaczeń, mundurów, pamiątek z okresu bitwy pod Gorlicami oraz niezbędnych żołnierzowi przedmiotów codziennego użytku.

Uczniowie mogli założyć na siebie mundur austro-węgierskiego kaprala wraz z całym rynsztunkiem, wziąć do ręki karabin lub karabinek Mannlicher, a nawet „powywijać” szablą. Uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o Polakach walczących w cesarsko-królewskiej armii, ich umundurowaniu i ekwipunku, zasadach obowiązujących w wojsku, obsłudze i sposobach konserwacji broni. Co najważniejsze można było o wszystko zapytać nawet długo po zakończeniu oficjalnego spotkania.
Taka lekcja historii, żywa, namacalna i bezpośrednia, szybciej i zapewne trwalej zapisze się w uczniowskiej pamięci. Jednak opowiadając o wojnach, jej zwycięstwach i porażkach, jej bohaterach i ofiarach, zawsze i wszędzie, głośno i stanowczo wybierajmy pokój!

Tekst i foto: J. Wantuch-Skorupa