Kolejny raz w naszej szkole realizujemy projekt: #Szkoła pamięta. Celem projektu są takie działania, dzięki którym pomożemy zachować pamięć o tych, dla których ojczyzna była zawsze na pierwszym miejscu, oraz o wydarzeniach, które w jakimś stopniu wpłynęły na odzyskanie niepodległej Polski, na naszą narodową tożsamość.


W dniu poprzedzającym listopadowe dni zadumy uczniowie klas V i VII wzięli udział w akcji sprzątania cmentarza wojennego nr 109. Na cmentarzu zlokalizowanym przy ulicy Parkowej spoczywa 271 żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich - uczestników walk z 1915 roku, poległych w bitwie pod Gorlicami lub tzw. operacji gorlickiej. Wśród poległych są Polacy, którzy będąc pod zaborami musieli wypełniać żołnierski obowiązek w zaborczych armiach. Na tablicy nagrobnej jednej z mogił nazwiska: Władysław Dzięgiel, Jan Kogut, Stanisław Kania, Franciszek Borowiec i inni. To Polacy z armii austriackiej. Na ich mogile zapłonęło najwięcej naszych zniczy pamięci, ale również przy innych grobach zostawiliśmy świetlisty znak. Na zniczach umieszczone zostały zawieszki wykonane przez uczniów: Napis: „Obrońcom Ojczyzny Cześć i Chwała! Pamiętamy! Dziękujemy!” ma uświadomić innym, że obowiązkiem nas żyjących w wolnym kraju jest wieczna pamięć i wdzięczność dla naszych przodków, którzy tę wolność nam wywalczyli.
W tym samym dniu nasi uczniowie pod opieką pana Marka Kędziora odwiedzili cmentarz parafialny w Bieczu, aby zapalić światło pamięci na grobach nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Pamiętaliśmy też o Tych, którzy spoczęli na innych nekropoliach, a w swoim zawodowym życiu związani byli z naszą szkołą.

Tekst: J. Wantuch-Skorupa
Foto: M. Kędzior, J. Wantuch-Skorupa