Klasa II b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieczu zakończyła realizację I modułu projektu "Czytam z klasą - Lekturki spod chmurki". Wybraliśmy książkę Marii Terlikowskiej pt. "Drzewo do samego nieba". Najpierw poznaliśmy i wykonaliśmy chmurkę Tosię oraz małe zaczytane chmurki, ozdobiliśmy także okładki lekturników. Wspólnie na zajęciach czytaliśmy lekturę, dzieci także odsłuchiwały niektóre fragmenty samodzielnie w domu. Po przeczytaniu "Drzewa do samego nieba" uzupełnialiśmy w zeszytach lektur strony związane z książką - metryczkę, bohatera, ulubiony fragment. Na korytarzu zawisło drzewo czytelnicze, a pomysł zamienił się w szkolny konkurs czytelniczy dla uczniów klas I - III. Drzewo jesienią ozdabiają kolorowe liście, zimą - śnieżynki, a wiosną - kwiaty. Dzieci zapisują na nich tytuły i autorów przeczytanych książek. Pracowaliśmy także w grupach - na dużych kartonach szarego papieru odrysowaliśmy i wykonaliśmy z wydzieranki (gazety i papier kolorowy) postacie głównych bohaterów lektury - braci Lichockich.

Uczniowie wysłuchali opowiadania o tematyce ekologicznej "Mała chmurka w krainie drzew". Następnie odpowiadali na pytania dotyczące jego treści, dzielili się także odczuciami po wysłuchaniu tekstu. Dzieci dowiedziały się, że drzewa są nieodzownym elementem ekosystemu i dlaczego są potrzebne ludziom i zwierzętom. Uczniowie poznali proces powstawania papieru i dowiedzieli się, że jest on materiałem recyclingowym. Podczas zajęć zdalnych rozwiązywaliśmy quizy, zagadki, wykreślanki związane z treścią książki oraz opowiadaniem "Mała chmurka w krainie drzew". Dokonaliśmy także samooceny znajomości książki. W następnym module przeczytamy lekturę związaną z zimą.

Autor: mgr Sabina Przybylska

{phocagallery view=category|categoryid=466|limitstart=0|limitcount=0}