W czwartek 19 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 z Biecza wzięli udział w niecodziennej wycieczce. Członkowie szkolnej szkółki wędkarskiej wyjechali do Ośrodka Zarybieniowego do Folusza. Dzieci pod okiem opiekunów: Pana Marka Kędziora i Pana Stanisława Matuli Wice Prezesa koła PZW Biecz, oraz przewodnika po ośrodku mieli okazję poznać cykl rozwojowy szlachetnych ryb słodkowodnych: pstrąga potokowego i lipienia od poczęcia do osiągnięcia pełnej dojrzałości, wysłuchać prelekcji na temat hodowli tych szlachetnych gatunków, rybich zwyczajów i ciekawostek w postaci rekordowych okazów pstrągów hodowanych w ośrodku, a także historii samego ośrodka.

Niemałą atrakcją okazała się możliwość karmienia potężnych, w pełni dojrzałych pstrągów potokowych, których masa, waleczność i siła prezentowane podczas walki o pokarm budziły prawdziwy respekt obserwatorów. Podczas wycieczki dzieci miały okazję poznać również innych „lokatorów” basenów zarybieniowych takich jak kijanki, jętki i larwy chruścika, którym uczniowie przyglądali się z ciekawością. Całość uzupełniona spacerem po Magurskim Parku Narodowym przy pięknej słonecznej pogodzie w idealny sposób połączyła aktywny wypoczynek z bezcenna wiedzą na temat rodzimej flory i fauny.

{phocagallery view=category|categoryid=258|limitstart=0|limitcount=0}

Autor: mgr Marek Kędzior